Newsy
Zapisy na EDK
środa, 14 lutego 2018 12:47

Rozpoczęło się przyjmowanie deklaracji przejścia jednej z tras Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w tym roku. W Lublinie na trasy wyruszamy 9 marca 2018. Przed wyruszeniem na trasę zapraszamy na Mszę św. w Lubelskiej Archikatedrze o godz. 19:00. Mszy św. będzie przewodniczył abp Stanisław Budzik. Po Mszy św. osoby deklarujące przejście EDK wyruszą na poszczególne trasy. O nowych trasach, ekstremalnych przeżyciach i walce mówią Daniel Milaczewski i ks. Mirosław Ładniak. EDK 2018 

 

Więcej…
 
Zapisy na EDK od środy
czwartek, 08 lutego 2018 14:28

Za chwilę ruszą zapisy na EDK. Od środy popielcowej chętni do wyruszenia na tę wyjątkową drogę krzyżową będą mogli się zapisywać na jedna z sześciu tras. Do wyboru są cztery prowadzące z Lublina do Wąwolnicy i jedna wokół Zalewu Zembrzyckiego. Szczegółowy opis tras dostępny jest na stronie edk.pielgrzymka.lublin.pl Niebieska –z katedry do oo. Dominikanów wokół Zalewu ma nieco ponad 30 km, podobnie jak tak z Konopnicy do Wąwolnicy, a pozostałe od 41 km do ponad 50. W środę popielcową – 14 lutego ruszą zapisy, natomiast Ekstremalna Droga Krzyżowa wyruszy 9 marca.

Więcej…
 
EDK 9 marca
poniedziałek, 05 lutego 2018 11:05

Po raz czwarty w Lubline organizowana jest Ekstremalna Droga Krzyżowa. Będą dobrze znane z ubiegłych lat trasy do Wąwolnicy i jedna wokół Zalewu Zemborzyckiego. Pojawia się też nowa trasa - prawie 50 km. Niebawem ruszą zapisy, podamy też więcej szczegółów. Już teraz warto przygotować się do tej wyjątkowej wyprawy, także fizycznie. Jak informuje sztab organizacyjny - staramy się, aby każdy opis trasy, którą będziemy przemierzać nocą w czasie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej był aktualny. Cały czas pracujemy nad przygotowaniem szlaków i ich opisów. W Lublinie EDK odbędzie się z 9 na 10 marca.

Więcej…
 
Przygotowania rozpoczęte
sobota, 20 stycznia 2018 20:23

Jubileuszowa pielgrzymka zbliża się wielkimi krokami, a przygotowania do niej już się rozpoczęły. Ks. Mirosław Ładniak, przewodnik Pieszej Pielgrzymki na corocznym spotkaniu opłatkowym służb poinformował o planach związanych z tegoroczną pielgrzymką. -Hasło nawiązywać będzie do roku przeżywanego w Kościele. Podczas naszych rekolekcji w drodze będziemy „poznawać” Ducha Świętego -wyjaśniał ks. Ładniak. Konferencje w tym roku wygłosi „specjalista” od duchowości męskiej – ks. dr hab. Adam Rybicki z KUL.

Więcej…
 
Wesołych Świąt!
poniedziałek, 25 grudnia 2017 00:00

BN 2

 
IV Niedziela Adwentu
niedziela, 24 grudnia 2017 00:01

Dziś czwarta - ostatnia niedziela Adwentu. W związku z tym, że w roku 2017 Wigilia Bożego Narodzenia przypada w niedzielę, powtarzają się pytania, czy obowiązek uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. spełnia wierny, który będzie obecny na Pasterce. Odpowiedź brzmi: Nie. Pasterka jest Mszą z uroczystości Narodzenia Pańskiego i uczestnictwo w niej jest spełnieniem obowiązku uczestnictwa we Mszy w Boże Narodzenie – a nie w niedzielę. Wynika to z przepisu prawa kanonicznego o dniach świątecznych: „Nakazowi uczestniczenia we Mszy Świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego” (KPK kan. 1248). Dzień Pański 24 grudnia 2017 roku to liturgicznie IV Niedziela Adwentu. Katolika zatem obowiązuje w tym roku uczestnictwo we Mszy św. zarówno w niedzielę, jak i w I dzień świąt Bożego Narodzenia.

Rozważania ks. Mirosława Ładniaka na IV Niedzielę Adwentu

IV Niedziela Adwentu

Więcej…
 
Niedziela Radości
niedziela, 17 grudnia 2017 00:31

Gaudete – to łacińska nazwa trzeciej niedzieli Adwentu, pochodząca od pierwszego słowa antyfony rozpoczynającej tego dnia Liturgię Eucharystyczną. Słowo to pochodzi od łacińskiego czasownika „gaudere” i jest wezwaniem do radości: Radujcie się! Jej przyczyną ma być odnowienie świadomości, że Bóg jest blisko nas, że jest z nami, że stał się naszym bratem. Tego dnia w liturgii używa się szat koloru różowego, stąd czasem pojawiąca się nazwa „niedzieli różowej”. W całym roku liturgicznym szaty w kolorze różowym stosuje się go tylko dwa razy (poza niedzielą gaudete, używa się go w tzw. niedzielę laetare, którą jest czwarta niedziela Wielkiego Postu). W Ewangelii natomiast - Świadectwo Jana Chrzciciela o Chrystusie. 

ks. Mirosław Ładniak 

Więcej…
 
Prostujcie ścieżki dla Pana
niedziela, 10 grudnia 2017 00:07

W drugą niedzielę adwentu słyszymy, jak ludzkość czekała na Zbawiciela. Wsłuchani w nawoływanie proroka znad Jordanu — Jana Chrzciciela prostujmy drogi swego życia, abyśmy mogli stać się uczestnikami zbawienia, które przygotował nam Bóg.

II niedziela Adwentu 

Więcej…
 
Czuwajcie, bo nie wiecie, kiedy Pan domu przyjdzie
niedziela, 03 grudnia 2017 00:13

Rozpoczynamy adwent – czas oczekiwania na przyjście Pana. Adwent zawsze rozpoczyna się w niedzielę, która jest najbliżej uroczystości św. Andrzeja Apostoła, i trwa od 23 do 28 dni, obejmując cztery niedziele. W tym roku pierwsza niedziela adwentu przypada 3 grudnia, a ostatnia – 24 grudnia. Co tydzień na naszej stronie oraz na FB profilu pielgrzymki publikować będziemy słowa Ewangelii i komentarz do nich. Komentarze przygotowuje ks. Mirosław Ładniak. Udostępniamy je dzięki uprzejmości Radia Lublin, pochodzą one z audycji Busola emitowanej w niedzielny poranek na antenie radia.

I niedziela adewntu 

Więcej…
 
Pamiętajmy w modlitwie o zmarłych
czwartek, 02 listopada 2017 02:05

Kościół obchodzi 2 listopada wspomnienie wszystkich zmarłych. W tradycji polskiej dzień ten jest nazywany Dniem Zadusznym lub inaczej "zaduszkami". To wspomnienie wprowadził opat benedyktynów w Cluny we Francji, św. Odilon . W 998 r. zarządził modlitwy za dusze wszystkich zmarłych w dniu 2 listopada. Termin ten i sama idea szybko rozprzestrzeniły się we Francji, Anglii, Niemczech, Italii. W XIII w. zwyczaj ten w Kościele rzymskim stał się powszechny.

Kościół w tym dniu wspomina zmarłych pokutujących za grzechy w czyśćcu. Chodzi więc o tych, którzy nie mogą wejść do nieba, gdyż mają pewne długi do spłacenia Bożej sprawiedliwości. Prawdę o istnieniu czyśćca Kościół ogłosił jako dogmat na soborze w Lyonie w 1274 r. i na XXV sesji Soboru Trydenckiego (1545-1563), w osobnym dekrecie o czyśćcu. Sobór Trydencki orzekł prawdę, że duszom w czyśćcu możemy pomagać. Cała wspólnota Kościoła przychodzi z pomocą duszom czyśćcowym zanosząc w tym dniu prośby przed tron Boży. Aby przyjść z pomocą zmarłym pokutującym w czyśćcu, żyjący mogą w tych dniach uzyskać i ofiarować odpusty zupełne. dch

Żal

Zofii Małynowicz

Żal że się za mało kochało
że się myślało o sobie
że się już nie zdążyło
że było za późno
choćby się teraz pobiegło
w przedpokoju szurało
niosło serce osobne
w telefonie szukało
słuchem szerszym od słowa
choćby się spokorniało
głupią minę stroiło
jak lew na muszce
choćby się chciało ostrzec
że pogoda niestała
bo tęcza zbyt czerwona
a sól zwilgotniała
choćby się chciało pomóc
własną gębą podmuchać
w rosół za słony
wszystko już potem za mało
choćby się łzy wypłakało
nagie niepewne

 

ks. Jan Twardowski

 

 

 

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 97
Partnerzy medialni Transmisja on-line

vtelecom_logo

Obsługa reklamowa

btt_apus

 

 

Przyjaciele pielgrzymki Partner
logo_zblizenia2logo sanktuariapolskie
twojaparafia logo
 logo_WPRlogo domnapodwalulogo_caritas logo-radteltargeo_pl
logo-kulkalogo_pgf_cefarm_lublinx
fotografikalogo ognisko
 Partner technologiczny
 logo_mikrobit
plus