AKTUALNOŚCI

5 sierpnia

DZIEŃ DRUGI czwartek, 5 sierpnia 2021 Chodel – Księżomierz grupy 3, 4, 6, 7

Praktyczne życiowe rady

Modlitwa poranna

Kiedy ranne wstają zorzeModlitwa Pańska, Pozdrowienie Anielskie, Skład Apostolski, Dekalog, Anioł Pański, Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP, Suplikacja (Święty Boże) – z prośbą o oddalenie epidemii

DZIEŃ 2.
SYTUACJA DOTYCZĄCA PRZESTRZEGANIA WOLNOŚCI RELIGIJNEJ W ŚWIECIE

Papież Franciszek:

W świecie, w którym różne formy współczesnej tyranii dążą do stłumienia wolności religijnej lub próbują zredukować ją do subkultury bez prawa do głosu na placu publicznym, albo wykorzystywać religię jako pretekst do nienawiści i brutalności, konieczne jest, aby wyznawcy różnych religii połączyli swoje głosy w wołaniu o pokój, tolerancję oraz poszanowanie godności i praw innych”.
„Wolność Religijna na Świecie – Raport 2021” ukazał się w kwietniu br. 15. edycja publikacji opracowanej przez międzynarodową katolicką organizację charytatywną i jednocześnie: Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International), wskazuje, że wolność religijna jest poważnie naruszana w co trzecim kraju na świecie. Z badań wynika, że w latach 2018-2020 to podstawowe prawo nie było przestrzegane w 62 ze 196 krajów świata, czyli w ponad 31% wszystkich.

W 26 z tych krajów ludzie cierpią z powodu prześladowań, a w 95% z nich sytuacja w okresie objętym badaniem uległa dalszemu pogorszeniu. Dziewięć krajów pojawia się w tej kategorii po raz pierwszy: siedem w Afryce (Burkina Faso, Kamerun, Czad, Komory, Demokratyczna Republika Konga, Mali i Mozambik) i dwa w Azji (Malezja i Sri Lanka).

Statystyki odzwierciedlają jeden z głównych wniosków zawartych w dokumencie: radykalizację kontynentu afrykańskiego, zwłaszcza w Afryce Subsaharyjskiej i Wschodniej, gdzie nastąpił dramatyczny wzrost obecności grup dżihadystycznych. Naruszenia wolności religijnej – w tym skrajne prześladowania, takie jak masowe zabójstwa – mają obecnie miejsce w 42% wszystkich krajów afrykańskich: Burkina Faso i Mozambik to tylko dwa jaskrawe przykłady.

Radykalizacja dotyczy nie tylko kontynentu afrykańskiego: raport ujawnia powstanie ponadnarodowych sieci islamskich rozciągających się od Mali do Mozambiku w Afryce Subsaharyjskiej, przez Komory na Oceanie Indyjskim, aż po Filipiny na Morzu Południowochińskim, których celem jest utworzenie tak zwanego „transkontynentalnego kalifatu”.

Raport zwraca też uwagę na inny nowy trend: wykorzystywanie technologii cyfrowej, sieci cybernetycznych i masowej inwigilacji opartej na sztucznej inteligencji (AI) oraz technologii rozpoznawania twarzy w celu zwiększenia kontroli i dyskryminacji w niektórych narodach o najgorszych wskaźnikach wolności religijnej. Najbardziej widoczne jest to w Chinach, gdzie Komunistyczna Partia Chin prześladuje grupy religijne za pomocą 626 milionów kamer inwigilacyjnych i skanerów smartfonów wyposażonych w sztuczną inteligencję. Również grupy dżihadystów wykorzystują technologię cyfrową do radykalizacji i rekrutacji zwolenników.

Badania wykazały, że w 42 krajach (co stanowi 21% wszystkich) wyrzeczenie się lub zmiana religii może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i/lub społecznych, począwszy od ostracyzmu w rodzinie, a skończywszy nawet na karze śmierci.

Raport podkreśla i potępia wzrost przemocy seksualnej stosowanej jako broń przeciwko mniejszościom religijnym – przestępstwa wobec kobiet i dziewcząt, które są uprowadzane, gwałcone i zmuszane do konwersji.

Obecnie około 67% ludności świata, czyli około 5,2 miliarda ludzi żyje w krajach, w których dochodzi do poważnych naruszeń wolności religijnej, w tym w krajach o największej liczbie ludności – Chinach oraz Indiach. W wielu z nich głównym celem represji są mniejszości religijne. Według raportu nasiliły się również prześladowania religijne ze strony autorytarnych rządów. Promowanie supremacji etnicznej i religijnej w niektórych krajach Azji, w których większość stanowią hinduiści i buddyści, doprowadziło do dalszego ucisku mniejszości, często sprowadzając ich członków do roli obywateli de facto drugiej kategorii. Najbardziej skrajnym przykładem są Indie, ale podobna polityka stosowana jest między innymi w Pakistanie (Islamska Republika Pakistanu), Nepalu, Sri Lance i Myanmarze (Birmie).

W raporcie stwierdza się, że na Zachodzie nastąpił wzrost tzw. „uprzejmych prześladowań” – termin ten został użyty przez papieża Franciszka, aby opisać, jak nowe normy i wartości kulturowe wchodzą w głęboki konflikt z prawami jednostki do wolności sumienia i sprowadzają religię „do zamkniętych pomieszczeń kościołów, synagog lub meczetów”.

Badania dotyczą również głębokiego wpływu pandemii COVID-19 na prawo do wolności religijnej. Ze względu na skalę nadzwyczajnejsytuacji, rządy uznały za konieczne wprowadzenie wyjątkowych środków, w niektórych przypadkach stosując nieproporcjonalne ograniczenia kultu religijnego w stosunku do innych działań świeckich. W krajach takich jak Pakistan czy Indie, wstrzymano pomoc humanitarną wobec mniejszości religijnych. Pandemię wykorzystano również jako pretekst do napiętnowania niektórych grup religijnych za rzekome jej rozprzestrzenianie czy spowodowanie, co zaobserwowano szczególnie w mediach społecznościowych.

Zastanawiając się nad znaczeniem ustaleń Raportu o Wolności Religijnej na świecie, Prezydent Wykonawczy PKWP (ACN International) dr Thomas Heine-Geldern stwierdził: „Niestety, pomimo – aczkolwiek ważnych – inicjatyw ONZ i obsadzenia stanowisk ambasadorów wolności religijnej, do tej pory odpowiedź społeczności międzynarodowej na przemoc na tle religijnym i prześladowania religijne w ogóle, można sklasyfikować jako zbyt małe i zbyt późne”.

Opublikowany po raz pierwszy w 1999 r., ukazujący się co dwa lata raport„Wolność Religijna na Świecie”, analizuje w jakim stopniu podstawowe prawo człowieka do wolności religijnej, chronione na mocy artykułu 18. Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, jest respektowane względem wszystkich religii w 196 krajach świata.

Prawo do wolności religijnej jest zakorzenione w samej godności osoby ludzkiej, której transcendentnej natury nie wolno ignorować ani pomijać” (Benedykt XVI).

Litania do Opatrzności Bożej

Kyrie elejson, Chryste elejson, Kyrie elejson.

Chryste usłysz nas, Chryste wysłuchaj nas.

Ojcze z nieba, Boże, zmiłuj się nad nami.

Synu, Odkupicielu świata, Boże,

Duchu Święty, Boże,

Święta Trójco, Jedyny Boże,

Opatrzności Boska, nadziejo naszego zbawienia,

Opatrzności Boska, pociecho duszy pielgrzymującej,

Opatrzności Boska, drogo do nieba,

Opatrzności Boska, wyprowadzająca z wszelkich niebezpieczeństw,

Opatrzności Boska, rozdająca laski,

Opatrzności Boska, nieprzebrany skarbie wszelkiego dobra,

Opatrzności Boska, wsparcie sprawiedliwych,

Opatrzności Boska, nadziejo najbardziej opuszczonych grzeszników,

Opatrzności Boska, ucieczko nieszczęśliwych,

Opatrzności Boska, ucieczko we wszelkiej potrzebie,

Opatrzności Boska, pokoju serc,

Opatrzności Boska, ucieczko pogrążonych w smutku,

Opatrzności Boska, nasycenie zgłodniałych,

Opatrzności Boska, skuteczne lekarstwo na wszelkie strapienie,

Opatrzności Boska, źródło wszelkiej pociechy,

Opatrzności Boska, karmicielko ubogich,

Opatrzności Boska, podporo wdów i sierot,

Opatrzności Boska, godna, aby Cię wszyscy uwielbiali,

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie.

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie. Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.

P. Panie, Twoją Opatrzność świętą wychwalamy.

W. I siebie pod wszelkie rozporządzenie Jej poddajemy.

Módlmy się. Przedwieczny Boże, który nie gardząc naszą małością raczysz trzymać otwarte nad nami oczy Twojej Opatrzności, użycz nam, prosimy Cię, tej łaski, abyśmy wszyscy, powodowani Twoją świętą Opatrznością, przez przemijające koleje życia doczesnego mogli dojść do niezmiernych dóbr wiecznych. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Śpiew: Święty Boże

Msza św.

formularz mszalny – XVIII Niedziela zwykłej
czytania mszalne: czwartek XVIII tygodnia zwykłego

Konferencja

Praktyczne życiowe rady (odtwarzanie)

Praktyczne przeżycie Eucharystii, przygotowanie, ubiór, postawy

Różaniec Tajemnice światła Modlitwa przed Różańcem

Królowo Różańca Świętego. Oto stajemy do modlitwy różańcowej, o którą prosiłaś. Chcemy przez nią zadośćuczynić za grzechy swoje, naszych bliskich, naszej Ojczyzny i całego świata. Pragniemy modlić się szczególnie za tych, którzy najdalej odeszli od Boga i najbardziej potrzebują jego miłosierdzia. Wspomóż nas łaską, abyśmy pamiętali o tej intencji wyznaczonej przez Ciebie. Pomóż nam wynagradzać naszym różańcem cierpienia Twego Niepokalanego Serca i Najświętszego Serca Jezusowego. Amen.

  • odczytanie intencji pielgrzymów,
  • krótkie rozważanie tajemnic różańcowych

Koronka do Miłosierdzia Bożego

Z Dzienniczka siostry Faustyny

W nocy odwiedziła mnie Matka Boża z Dzieciątkiem Jezus na ręku. Radość napełniła duszę moją i rzekłam: Maryjo, Matko moja, czy Ty wiesz, jak strasznie cierpię? – I odpowiedziała mi Matka Boża: Wiem, ile cierpisz, ale nie lękaj się, ja współczuję z tobą i zawsze współczuć będę. Uśmiechnęła się serdecznie i znikła. Natychmiast powstała w duszy mojej siła i wielka odwaga. Jednak trwało to tylko jeden dzień. Piekło jakoby się sprzysięgło przeciwko mnie. Nienawiść straszna zaczęła się wdzierać [do] duszy mojej, nienawiść do wszystkiego, co święte i Boże. Zdawało mi się, że te udręki duszy mają być stałym udziałem mojego istnienia. Zwróciłam się do Najświętszego Sakramentu i mówię do Jezusa: Jezu, Oblubieńcze mojej duszy, czy Ty nie widzisz, że kona dusza moja za Tobą? Jak możesz się tak ukrywać przed sercem tak szczerze Cię kochającym? Przepraszam Cię, Jezu, niech się stanie we mnie wola Twoja święta. Będę cierpieć cichutko, jak gołębica, nie skarżąc się. Nie pozwolę sercu swemu ani na jeden jęk bolesnej skargi.

Modlitewne zakończenie dnia

Bogurodzica.

Fragment z książki: Cuda i łaski zdziałane za przyczyną Jasnogórskiej Matki Bożej dawniej i dziś, Jasna Góra 1994, s. 340.

Relacja Tadeusza Binkowskiego. Od roku 1940 zostałem wysłany na roboty przymusowe do Niemiec. Początkowo pracowałem w Jeleniej Górze, natomiast po półrocznej pracy zostałem przeniesiony do fabryki samolotów w Erfurcie. Na przełomie 1940-1941 zwróciło sie do mnie dwóch ofi cerów lotnictwa, jeden o nazwisku Sebich a drugiego nazwiska nie pamiętam, z zapytaniem czy znam Klasztor Jasnogórski w Częstochowie I prosili mnie o informacje. W trakcie mojego opowiadania o Klasztorze Jasnogórskim dowiedziałem się, że jeden z jego kolegów poleciał celem zbombardowania Klasztoru. Nie wykonał tego zadania bowiem nie trafi ł na miejsce wskazane i zmuszony był do zrzucenia bomb w pole, bowiem nie wolno mu było lądować z uzbrojonymi bombami. Po wylądowaniu, niestety nie wiem gdzie wylądował, dany pilot stwierdził, że jest pozbawiony władzy w nogach. Pytając mnie, chociaż byli ateistami, sami stwierdzili, że to był cud, że nie można trafi ć nad Klasztor i zbombardować.

  • Rachunek sumienia
  • Błogosławieństwo pątników