AKTUALNOŚCI
Niedziela Palmowa
Symbolem wjazdu Jezusa do Jerozolimy jest święcenie palm w kościele, a Niedziela Palmowa to święto ustanowione na pamiątkę tych wydarzeń. Rozpoczyna ono okres duchownego przygotowania do świąt, który charakteryzuje się wyciszeniem, skupieniem i przeżywaniem męki Chrystusa. Dziś do kościoła nie pójdziemy, jedynie za pośrednictwem telewizji, radia czy internetu możemy przeżywać ten czas. – Dziś miłość do Chrystusa przejawia się w duchowym uczestnictwie w nabożeństwach, a miłość do ludzi przez pozostanie w domach – mówi ks. Mirosław Ładniak, przewodnik lubelskiej pielgrzymki.
Niedzielę Palmową obchodzimy w Polsce od średniowiecza. Jak głoszą tradycje katolicki, tego dnia wierni udają się do kościoła z palemkami, które są symbolem odradzającego się życia.
Warto wspomnieć, że od 1986 roku zgodnie z wolą papieża Jana Pawła II, w Niedzielę Palmową obchodzony jest także Światowy Dzień Młodzieży.
Palmy wielkanocne swoją tradycją sięgają do VII wieku. Podaje się, że zwyczaj ten zapoczątkował Kościół francuski. Na przestrzeni kolejnych stuleci zwyczaj ten przywędrował i do Polski. Do dzisiaj święcenie własnoręcznie wykonanych palm zachowało się m.in. na Kurpiach czy w Małopolsce. Co więcej, wiele miejscowości organizuje konkursy na najdłuższą i najładniejszą palmę. Niektóre z nich osiągają wysokość do nawet kilkudziesięciu metrów! Palmy wykonywane z najrozmaitszych materiałów i zdobień.
W Polsce mamy najczęściej do czynienia z palmą wileńską, zrobioną z traw i kwiatów, palmą kurpiowską, wykonaną z bibuły czy palmą, pochodzącą z południowej części kraju.
Warto wspomnieć, że zwyczaj ten oprócz Polski przetrwał także w Niemczech czy w Austrii, gdzie palemki wykonuje się z bazi i bukszpanu.