AKTUALNOŚCI

Przewodnicy

Przewodnicy Lubelskiej Pieszej Pielgrzymki Lublin – Jasna Góra

To dzięki nim pielgrzymka szła, idzie i będzie iść. Mowa o przewodnikach Lubelskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Przez 41 lat pątników prowadziło w sumie sześciu duchownych. To: o. Ludwik Wiśniewski OP, ks. Marcin Jankiewicz, ks. Adam Galek, ks. Józef Dziduch, ks. Ryszard Jurak i obecny przewodnik – ks. Mirosław Ładniak. Do zaprezentowania sylwetek księży zachęcił nas inny duchowny – ks. Wiesław Podlodowski, który jest autorem powyższego zdjęcia. Bardzo dziękujemy.

Dziękujemy także tym księżom, bez których do Częstochowy lubelska pielgrzymka by nie doszła.

O. Ludwik Wiśniewski OP – dominikanin, duszpasterz akademicki, działacz opozycji antykomunistycznej, legenda „Solidarności”. Pierwszy przewodnik Lubelskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę (w roku 1979). Z lubelską pielgrzymką szedł do Częstochowy jeszcze w roku 1980 i 1981. Potem pracował m.in. w Gdańsku, Wrocławiu i Krakowie. Od 2005 r. pracuje ponownie w Lublinie. Wówczas też powrócił na szlak lubelskiej pielgrzymki.

Ks. Marcin Jankiewicz – kapelan oddziału okręgowego w Lublinie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Lubelską pielgrzymkę prowadził w latach 1980-1981.

Ks. Adam Galek – przewodnik lubelskiej pielgrzymki w latach 1982-1984.

Ks. Józef Dziduch – proboszcz parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Lublinie, diecezjalny moderator Stowarzyszenia „Żywy Różaniec”, honorowy przewodniczący Archidiecezjalnego Zespołu Duszpasterstwa Pielgrzymkowego. Funkcję przewodnika Lubelskiej Pielgrzymki sprawował najdłużej bo aż 19 lat, w latach 1985-2003. Wcześniej był szefem głównych służb porządkowych.

Ks. Ryszard Jurak – wieloletni proboszcz lubelskiej parafii pw. św. Rodziny na Czubach, obecnie na emeryturze. Członek Rady Centrum Jana Pawła II. W latach 2004-2005 przewodnik Lubelskiej Pieszej Pielgrzymki z Lublina na Jasną Górę. Wieloletni przewodnik grupy nr 2.

Ks. Mirosław Ładniak – od 2006 roku przewodnik Lubelskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, wcześniej wieloletni szef głównych służb porządkowych i organizator Festiwalu Piosenki Pielgrzymkowej. Na pielgrzymce niemal od dziecka. Na co dzień rektor kościoła pw. św. Wojciecha w Lublinie i dyrektor Domu na Podwalu, także Wojewódzki Kapelan Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Pomysłodawca „Koncertów Chwały” odbywających się w Lublinie w wieczór Bożego Ciała.

oprac. WO