AKTUALNOŚCI
Sztafeta modlitwy
W tym roku nieco inaczej wyglądać będzie Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Będzie to sztafeta modlitwy. Każdego dnia inny pielgrzymi wyruszą na szlak – mówi ks. Mirosław Ładniak, przewodnik pielgrzymki.
– Mamy już rekomendacje dotyczące wyruszenia na szlak Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego oraz zgodę Wojewody Lubelskiego i abpa Stanisława Budzika. Zgodnie z rekomendacjami sanepidu, w trasę jednocześnie może wyjść 150 osób. Każdego dnia iść będziemy w trzech grupach po 50 osób w każdej – wyjaśnia ks. Mirek. Po dojściu na miejsce, pątnicy wracają do domów, a następnego dnia, na trasę wyjdą kolejni pielgrzymi.
Udział w pielgrzymce na Jasną Górę odbędzie się jednak na własną odpowiedzialność. Dlatego wcześniej pielgrzymi podpiszą specjalne oświadczenie. Każdego dnia przed wyjazdem na szlak pątnicy będą mieli mierzona temperaturę. Regulamin rekomendowany przez sanepid związany z pandemią, będzie zamieszczony na stronie pielgrzymki.
Zapisy ruszą 1 lipca i potrwają do 10 lipca. Odbywać się będą wyłącznie przez internet i prowadzone będą przez księży przewodników grup. Na każdy dzień wyznaczyliśmy do prowadzenia trzy grupy (szczegóły będą dostępne na stronie pielgrzymkowej). Pierwszeństwa w zapisach na dany dzień będą mieli pielgrzymi z grup prowadzących w tym dniu pielgrzymkę.
42. Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę wyruszy pod hasłem Soli Deo, nawiązując do postaci kard. Stefana Wyszyńskiego. Konferencje wygłosi o. Mariusz Tabulski – Paulin. Codzienne relacje z pielgrzymki on-line i materiały duszpasterskie publikować będziemy na naszej stronie internetowej www.pielgrzymka.lublin.pl i fb, tak aby jak największa liczba osób mogła uczestniczyć w duchowym pielgrzymowaniu. Tak jak w ubiegłych latach będzie działa fundusz „Idę z Tobą”. Intencje przyjmowane będą w parafiach.
Na trasę pierwsze grupy wyruszą 4 sierpnia – nie tak jak dotychczas 3 sierpnia – pielgrzymka będzie o dzień krótsza niż w latach poprzednich. Pielgrzymować będziemy tylko w jednej w I kolumnie trasą na Urzędów i Annopol. Pierwszego dnia pątnicy dochodzą do Wilkołaza, a drugiego do Księżomierzy (Msza u św. Otylii), później trasy są podobne do tych tradycyjnych.
4 sierpnia na szlak wyruszą grupy 1, 2, 3, kolejny dzień to kolejne trzy grupy i tak rotacyjnie do 14 sierpnia.
4 sierpnia Msza św. w Archikatedrze Lubelskiej sprawowana będzie o godz. 6:00, po niej pątnicy wyruszą na szlak. Pójdziemy nieco inaczej – z placu katedralnego przez Deptak, Kapucyńską, ul. Narutowicza, Głęboką, al. Kraśnicką do Konopnicy. Dalej do Wilkołaza.
– Mam nadzieję, że pątnicy przyjmą takie zasady ze zrozumieniem i będą łączyć się z nami duchowo – podkreśla ks. Mirosław Ładniak. To będą wyjątkowe rekolekcje w wyjątkowym czasie pandemii.