AKTUALNOŚCI

W drodze do szczególnego miejsca

Msza św. w lubelskiej katedrze rozpoczęła 45. Lubelską Pieszą Pielgrzymkę.  Częstochowskie sanktuarium jest miejscem szczególnym, gdzie ziemia spotyka się z niebem – mówił w homilii abp Stanisław Budzik.

– Wyruszacie w drogę maryjnym szlakiem, wpatrując się w Matkę naszego Pana, idziecie drogą wiary. Ona uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane jej od Pana. Jak tylko dowiedziała się, że będzie Matką Syna Bożego wstała i poszła z pośpiechem do Elżbiety. Mogło się wydawać, że zamknie się w izdebce i będzie rozważać słowa, modlić się odcięta od świata, ale ona postępuje inaczej, idzie do ludzi, chce się dzielić tym, jak wielkie rzeczy uczynił dla niej Bóg. My też bierzmy z niej przykład i dzielmy się naszą wiarą – podkreślał metropolita lubelski.

Szczególnym przewodnikiem tegorocznej lubelskiej pielgrzymki jest sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki, tak bardzo związany z Lublinem poprzez swoje studia i pracę na KUL oraz liczne działania duszpasterskie.

– Jest on dla nas wzorem. Od młodzieńczych lat pracował nad sobą i swoim charakterem. Swoim przykładem pociągał tysiące ludzi dzieci, młodzież, dorosłych. Poświęcił siły dla dzieła oazy, ale zawsze najważniejszy był dla niego człowiek, który powinien otworzyć się na światło Chrystusa. Dziś Ruch Światło-Życie jest największym ruchem religijnym w Polsce. W naszej diecezji w tym roku obchodzi on 50. rocznicę powstania. Dlatego w drodze będą nam towarzyszyć opracowane przez ks. Blachnickiego Drogowskazy Nowego Człowieka, czyli wskazówki według których powinien postępować każdy chrześcijanin w codziennym życiu – podkreślał abp Stanisław.

Przypomniał te drogowskazy, zachęcając, by się ich trzymać.  Pierwszym z nich jest Chrystus – Pan i Zbawiciel, Odkupiciel, który zgładził grzech, drugi drogowskaz to Niepokalana – Matka Kościoła oddana Chrystusowi Jego Słowu i dziełu. Kolejny drogowskaz to Duch Święty, który sprawia, że rodzimy się jako dzieci Boże. Kolejne drogowskazy to Kościół, który jest jedynym środowiskiem życia w którym dobrze rozwija się człowiek. Kolejne to Słowo Boże, które nas prowadzi,  modlitwa czyli oddech nowego życia liturgia, świadectwo słowa i życia, nowa kultura, która uwalnia człowieka od wszystkiego co poniża jego godność i agape czyli piękna miłość, którą Duch Święty rozlewa w naszych sercach.

W tym roku ułatwieniem dla tych, którzy nie mogą przejść całej trasy, jest możliwość etapowego pielgrzymowania.